Gjeneratat magjepëse të talentëve të rinj, kryeson Milan

349

Observatori i CIES, ka bërë një pikë referimi në lidhje me gjendjen ekonomike dhe statistikore të futbollit,duke hartuar disa lista mbi ndikimin e të rinjve në kampionatet më të forta evropiane.

Kjo listë është e krijuar me talentët në zhvillim të parakohshëm, që janë duke shkëlqyer aktualisht në skuadrat e tyre dhe që janë shumë premtues për të ardhmën.

Janë marrë parasysh katër gjenerata futbollistësh: 1996, 1997, 1998 dhe 1999, ku në këtë listë janë dy italianë: i pari është Manuel Locatelli, që renditet në vendin e tretë, pas Pulisic Borussia Dortmund (1°) dhe Kylian Mbappe i Monakos (2 °).

Nga ana tjetër është Gianluigi Donnarumma, i cili kryeson renditjen e ’99 para mbrojtësit të Toulouse Alban Lafont dhe mbrojtësit i Nicës Malang Sarr.

Dele Alli kryeson gjeneratën e e vitit 1996, ara Julian Brandt Bayer Leverkusen dhe Timo Werner të Leipzig, ndërsa gjeneratën e vitin 1997 e kryeson Renato Sanches Bayern Munchen, përpara Ruben Neves të Porto dhe Malcolm Fulipe e Bordeaux.


Na ndiqni në Facebook për lajmet e fundit.