Sot shënohet 59 vjetori tragjik i Manchester United

36

Këtë të hënë, 6 shkurt 2017, shënohet 59-vjetori i aksidentit tragjik ajror të Manchester United, pas kualifikimit për në gjysmëfinale të Kupës së Evropës, duke mposhtur “Cërvena Zvezdën e Beogradit”.

Plot 23 viktima, në mes të grupit dhe stafi të stërvitjes, mbetën në atë aksident të firkshëm. Prej asaj kohe, Manchester United e ka kujtuar atë tragjedi, si edhe këtë të hënë. Dhe kjo do të vazhdojë të bëhet çdo vit, sikurse ka ndodhur nga viti 1958, kur avioni po udhëtonte pas një ndalese në Munih. Në një “cicërimë”, që vjen me një foto të këtij ekipi legjendar, pasi u rindërtua gjatë viteve, klubi nga Premier League kujton atë “haraç” të veçantë.


Na ndiqni në Facebook për lajmet e fundit.